Učiť sa produkcii psytranceu na úrovni môžeš aj sám, dá sa to, problém je že ti to s veľkou pravdepodobnosťou zaberie 5-8 rokov, kým sa bude tvoj zvuk blížiť k svetovej úrovni, tak aby ho mohli hrať DJi vo svojich setoch. Keď budeš pravidelne makať, vzdelávať sa, každý deň.

Tento čas sa dá skrátiť na 1 rok ak využiješ skúsenosti niekoho iného, kto sa v problematike pohybuje viac ako 15 rokov a odovzdá ti svoje know-how. Vyhneš sa experimentom, pokusom/omylom ale najmä zbytočným chybám. Ušetríš roky času, ale hlavne energie, entuziazmu ale aj nervov a sklamaní. Totiž ak tvoje výsledky nebudú znieť dobre ani po 2 rokoch produkcia ťa môže prestať baviť a kreatívny oheň v tebe postupne vyhorí.

Problém je že tí najlepší producenti ktorých hudba živí si nechcú vytvárať konkurenciu a nikdy ti neprezradia ani tretinu svojich tajných trikov.

Určite poznáš legendárne mená a stálice na psytrance scéne ako PENTA (Aura Quake records), Bizzare Contact / Royal Flush (Mainstage Records, Israel), Dark Nebula ( Digital Psionics records, Australia ), Rastaliens / Braincell ( Glowing Flame / Free-Spirit Records / BooM! Records, Switzerland ), a ďalších

Čo ich spája? Všetci využívajú plug-iny, efekty a syntetizátory ktoré vyvinul slovák! Možno poznáš synťáky ako Alien 303, Ultrabas MX4/4 ktoré sa stali základom pre poriadnu psytrance bassu, Renegade analog monster, Kastelheimer Veldber a ďalšie. Za všetkými týmito mašinkami stojí Marián, lektor tohto kurzu ktorý sa venuje produkcií elektronickej hudby (vrátane psytrance) viac ako 18 rokov.

Okrem toho vlastní masteringové štúdio onlinemasteringstudio.eu ktoré mastrovalo také hviezdy ako Parasense, Synthetik Chaos, Pantomiman, Headworks, Etnica, Boom Shanka records, Telepathy a ďalších.

Kto sa lepšie rozumie všetkým technickým detailom zvuku, tajným zákutiam ako ten kto priamo programuje softwér? Marián je nielen DSP softvérový programátor, ale aj sounddesigner, ktorý vyprodukoval tisícky zvukov do rôznych romplerov, sapmplepackov a inštrumentov a s prvými psytrance trackmi začínal už pred 15 rokmi. Nemá však ambíciu cestovať po festivaloch, keďže vytvára hudobný softwér (ktorý licensovali aj firmy ako Acoustica Inc z Kalifornie a mnohé ďalšie) jeho záujem je aby sa rodina producentov zväčšovala, preto narozdiel od etablovaných producentov nemá problém ti odovzdať všetky svoje nadobudnuté vedomosti a posunúť tvoju produkciu o pár rokov vpred, bez pokusov, omylov a chýb.

Info k FL Studiu: Možno si počul báchorky od ľudí ktorí nemajú príliš reálnych skúseností s produkciou, že FL nepatrí medzi najprofesionálnejšie softvéry na produkciu hudby – sú to nezmysli a predsudky, ak by to bola pravda nepoužívali by ho producenti ako Farebi Jalebi (Parvati records) alebo hviezdy mainstream elektronickej hudby ako: Avicii, Martin Garrix, Deadmau5, Zardonic, Afrojack, Camo & Krooked, Mike Oldfield, 808 mafia a ďalší..

Tieto predsudky vychádzajú z 3 faktov: FL bol jeden z prvých softvérov na tvorbu hudby, pred viac ako 20 rokmi, vtedy vyzeral jednoduchšie a prívetivejšie odvtedy sa rozrástol na produkčné monštrum, ktoré má ďaleko viac kreatívnych funkcií ako iné DAWká. Keďže sa jedná o sofvér, ktorý má viac ako 20 ročnú históriu počas ktorej sa neustále vyvíjal prvé verzie mohli mať o trochu horší zvuk/mix engine oproti neskôr vyvinutým verziám – toto už tiež nie je pravda, vývojári kompletne prekopali jadro kódu a teda aj celkový zvuk je iný a lepší (o nič horší ako iné top DAWs Cubase, Logic a pod.) okrem toho FL studio umožňuje jedným klikom export všetkých individuálnych kanálov mixpultu ktoré môžeš potom exportovať do softvérov ako napr Harison Mixbuss. Ďalším dôvodom prečo o FL štúdiu niektorí ľudia šíria predsudky je jeho vizuálna prívetivosť, ego mnohých producentov musí mať pocit zložitosti, komplikovanosti aby sa cítili dôležito – ako piloti dopravného lietadla Boeing, avšak produkcia elektronickej hudby je tak náročná, že čím sa rýchlejšie dokážeš naučiť všetky jej zákutia tým lepšie, aj tak ti to bude trvať zopár rokov a aj tí najlepší producenti priznávajú že aj po 15 rokoch sa stále učia a objavujú nové zákutia DAWka v ktorom robia. Prehľadnosť, rýchlosť a prívetivosť sú dnes v realite prínosom, nie prekážkou, pretože robiť elektronickú hudbu na modernej úrovni a držať krok s top producentmi je mimoriadne náročné a zdĺhavé. V FL štúdiu dokážeš často spraviť tú istú vec 2-3x rýchlejšie ako v inom DAWku.


Úroveň:
mierne pokročilý a začiatočník (pre úplných začiatočníkov ktorí nikdy nerobili hudbu odporúčame kurz Produkcia hudby v FL Studio)



Základná štruktúra kurzu:

01. Ako si vyrobiť vlastný Kickdrum, ktorý bude ladiť s basou – viacero metód, Viacero typov kopákov: Darkpsy/Forest, Psycore, Hitech

02. Ako vytvoriť mohutnú a perkusívnu bassu, ktorá bude ladiť s kickom a budú v rovnakej fáze

Viacero typov basy pre rôzne žánre od klopkavých perkusívnych po melodické, analógové, až hitech futuristické basy.

03. Ako Ekvalizovať a efektovať kickdrum aj bass tak, aby nevytvárali fázové problémy a zároveň sa nekryli ich frekvencie – nehral dozvuk kopáku cez basu a naopak – ukážka viacerých metód. Prečo nepoužívať klasické parametrické ekvalizéry – výber najlepších ekvalizérov pre ekvalizáciu kickdrumu a bassy. Výber a vysvetlenie najvhodnejších efektov pre maiximálny punch kicku a tučnú basu.

04. Ako vytvoriť zaujímavý groovy beat, ktorý roztancuje parket, nielen nudný kopák, clap a hihats, + ukážka. Odkiaľ brať vhodné elektro perkusívne zvuky, shakre, blipsy, podprahové groovy rytmické zvuky, breaky, snares a pod.

05. Vytváranie podmazových breaks, slicovanie breaks, ekvalizácia

06. Ako vytvoriť a efektovať snare drums, aby boli výrazné, úderné ale zároveň nevytvárali frekvenčné konflikty v mixe (napr. so synťákmi)

07. Ako post-processovať, kompresovať a ekvalizovať perkusie, clapy, snares, hihats, breaks,

08. Ako vytvoriť hlavné darkpsy synťáky, FM, rezáky, hlavné linky.

09. Najlepšie VST synťáky pre darkpsy s precíznym zvukom a kryštálovými liquid filtrami bez digital harshness (+ výborné emulácie hardware /dsp chip syntetizátorov)

10. Ako komponovať podľa hudobnej teórie (nie pokus omyl ale matematika) tak aby DJi mohli hrať tvoje tracky vo svojich setoch a tracky „harmonicky ladili“ v sete s inými.

11. Ako vytvoriť klasické darkpsy/hitech FM synťáky, rezáky

12. Ako vytvoriť FXy – twisted spirals, risers, downfallers

13. Ako vytvoriť FXy – lasers, space guns

14. Ako vytvárať modular twisted zmutované FX zvuky cez digitálne modular synťáky, prehľad dobrých modular synťákov pre Darkpsy/Forest/Psycore/Hiteh

15. Ako efektovať zvuk, aby dostal robotický futuristický feeling vhodný do hitechu

16. Špeciálne micro perkusívne FX psychedelic synths – ako na ne

17. Rozsekané psychedelic voices v rytme skladby – ako na to

18. Psychedelic shutters

19. Najlepšie reverby a delaye, + špeciálne efektové analógové delaye pre Darkpsy/Psycore/Hitech
20. Tajomstvá sounddesignu – vytvor si originálne a vlastné charakteristické zvuky, fxy, plochy (tvoj rukopis)

21. Matematická štruktúra skladby podľa pravidiel hudobnej teórie, aby sa tvoj track dobre mixoval v DJ setoch a na poslucháčov nepôsobil chaoticky / ako nepodarený experiment.

22. Vyskladávanie tracku z patternov, práca s playlist editorom

23. Ako na intro a intermezzo, pady, plochy, atmosféry, voices, rozbiehačka

24. Základná mixáž tracku, tak aby všetko spolu ladilo a jednotlivé kanály/nástroje neboli vo frekvenčnom konflikte

25. Metódy, ako zabrániť tomu, aby sa prebíjali frekvencie kopáku so spodkami synťákov, reverbov a pod. a vytvárali distortion, konflikty frekvencií/nepríjemné rezonancie.

26. Špeciálne triky, aby track znel tučne, mohutne, vyvážene ale zároveň kryštalicky čisto, analógovo, príjemne bez distortion, harshness a hnusných digitálnych artefaktov.

27. Ako pripraviť track na mastering a vydanie.


Lektor: Lektor kurzov Marián B. sa venuje produkcii elektronickej hudby viac ako 19 rokov. Začínal na prehistorických softvéroch ako FastTracker či ReBirth RB-338. V dobách kedy bol ku kvalitnej produkcii nevyhnutný aj drahý hardware a externé synťáky sa rozhodol vyrábať vlastné plug-iny s cieľom priblížiť sa kvalite hardwéru. Pred 15 rokmi začal vyrábať svoj vlastný software, prvé VSTi syntetizátory a efekty, ktoré dnes používajú svetové hviezdy ako: VINAI (Spinnin records), Zardonic (OSWLA by Skrillex), Penta, Bizzare Contact (Mainstage records), Teddy Killerz (Ram, Eatbrain, Monstercat), Dark Nebula (Digital Psionics records), Drunken Kong (Tronic, Terminal M, Octopus records), Vinicius Honorio (DRUMCODE / Liberta records), Rastaliens/Braincell a mnohí ďalší… DSP algoritmy vyvíjal pre mnohé značky ako Acoustica Inc. U.S.A. Mixcraft, G-Sonique, Kastelheimer, Epralux. Vlastní aj značku hardware syntetizátorov Ampethron. Pred 13 rokmi bol spoluzakladateľom masteringového štúdia Analog Dimension a neskôr založil vlastné Onlinemasteringstudio.eu medzi ktorého klientov patria mená a vydavateľstvá ako: Parasense, BomShanka records, Synthetik chaos, Headworks, Telepathy, Parasect, Alpay a ďalší.

Trvanie kurzu: 2 mesiace (1x týždenne), v prípade potreby vieme zhustiť kurz na 5 nepretržitých dní (ak napr cestujete z diaľky)

Cena: 340 € / Osoba

Kapacita: 2 osoby

Kontakt:

tel.: 0944 524 094
e-mail: onlinemasteringstudioeu(zavináč)gmail(bodka)com



Info: Posykatovateľ kurzu je spoločnosť Phasenetic labs, s.r.o., Jedná sa o kurz na výučbu softvéru, práce s ním a predstavenie špeciálnych techník a trikov. Nejedná sa o vyučovanie v odbore umenia.